Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

BIMANOL

Nazwa handlowa leku: BIMANOL

Nazwa polska leku: DEANOL

Nazwa międzynarodowa leku: Deanolum / Deanoli acedobencum

Nazwa anglojęzyczna leku: DEANOL ACETAMIDOBENZOATE

Postaci leku: Bimanol - tabletki 100 mg.

Wizytówka leku: Lek poprawiający aktywność psychiczną.

Dostępność: Rp

Zalecany: w przewlekłych chorobach układu nerwowego, przebiegających z otępieniem, sennością, itp., np. w neurastenii na tle przewlekłych zaburzeń emocjonalnych, w nerwicach depresyjnych, przewlekłej schizofrenii ubytkowej wymagającej aktywizacji chorych, w objawach otępiennych spowodowanych miażdżycą, dzieciom w wieku szkolnym mającym trudności w skoncentrowaniu uwagi i uczeniu się, w przewlekłych stanach zmęczenia i bólach głowy, w moczeniu nocnym u dzieci, w nietrzymaniu stolca.

Działanie: substancja czynna leku stanowi naturalny składnik komórek mózgowych człowieka, jest związkiem z którego powstaje acetylocholina - związek chemiczny, który jest jednym z przekaźników impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi. Lek pobudza napęd psychoruchowy i poprawia nastrój. W stanach nerwicowych i wyczerpania poprawia samopoczucie, zwiększa zdolność koncentracji i napięcia uwagi. Działa również przeciwdepresyjnie, zwiększając aktywność życiową i ułatwiając kontakt ze środowiskiem.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; przy padaczce typu mieszanego i grand mal.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli początkowo 25-50 mg na dobę, podzielone na dwie dawki, po czym zwiększa się stopniowo dobową dawkę do 75-150 mg a nawet więcej. Lek stosuje się przez wiele tygodni rano i wczesnym popołudniem. Pierwsze oznaki poprawy obserwuje się po 3-4 tygodniach. Po utrwaleniu się poprawy zmniejsza się stopniowo dawkę dobową do 25 mg, podawaną 1-2 razy dziennie jako dawkę podtrzymującą.

Możliwe skutki uboczne: nadmierna pobudliwość i bezsenność, które ustępują zazwyczaj po zmniejszeniu dawki. Niekiedy występują: ból głowy, bóle szyi i mięśni, wzmożone napięcie mięśni, świąd i rumień skóry, zaparcie, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl