Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PROXACIN 0,3%

Nazwa handlowa leku: PROXACIN 0,3%

Nazwa polska leku: CYPROFLOKSACYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Ciprofloxacinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Ciprofloxacin

Postaci leku: Proxacin - krople do oczu 3 mg/ml

Wizytówka leku: Lek bakteriobójczy z grupy fluorochinolonów, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w bakteryjnych (zwłaszcza gronkowcowych) zapaleniach spojówek, zapaleniach i owrzodzeniach rogówki, brzegów powiek, początkowego odcinka kanalika łzowego.

Działanie: przeciwbakteryjne na liczne szczepy bakterii, szczególnie na bakterie Gram-ujemne, niektóre Gram-dodatnie (głównie na gronkowce) oraz na niektóre szczepy wykazujące oporność na inne antybiotyki.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub inne preparaty z grupy fluorochinolonów (np. Abaktal, Ciprobay, Pefloksacyna, Tarivid), lub chlorek benzalkonium, w okresie ciąży i karmienia piersią; niemowlętom.

Dawkowanie: miejscowo, do worka spojówkowego, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj dorośli dzieci powyżej 2. roku życia: zakraplać 1-2 krople co 2 godziny przez pierwsze dwa dni (z zachowaniem przerwy nocnej), następnie co około 4 godziny (przez kolejne 2 dni); w owrzodzeniach rogówki początkowe leczenie jest bardzo intensywne (1-2 krople co 15 minut przez pierwsze 6 godzin) i powinno się odbywać pod kontrolą lekarza. Leczenie owrzodzeń jest długotrwałe. Przed zastosowaniem leku należy usunąć z oka soczewki kontaktowe.

Objawy przedawkowania: osłabienie mięśniowe, nadmierne spowolnienie rytmu serca, spadek ciśnienia tętniczego, skurcz oskrzeli, są to objawy tzw. zespołu cholinergicznego, który nieleczony, szybko doprowadza do upośledzenia czynności mięśni oddechowych, duszności, zapaści i w ko

Inne leki z tej grupy: Ciloxan, Proxacin 0,3%,

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl