Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TIMOHEXAL

Nazwa handlowa leku: TIMOHEXAL

Nazwa polska leku: TIMOLOL

Nazwa międzynarodowa leku: Timololum

Nazwa anglojęzyczna leku: TIMOLOL MALEAYE

Postaci leku: Timohexal 0,1% - krople do oczu 1 mg/ml; Timohexal 0,25% - krople do oczu 2,5 mg/ml; Timohexal 0,5% - krople do oczu 5 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciw jaskrze.

Dostępność: Rp

Zalecany: w podwyższonym ciśnieniu płynu wypełniającego gałkę oczną - w jaskrze, chorym z okiem bezsoczewkowym, niekiedy używającym soczewki kontaktowe.

Działanie: obniża ciśnienie płynu wypełniającego gałkę oczną, niezależnie od tego, czy pacjent choruje na jaskrę czy nie. Obniżenie ciśnienia w jaskrze zapobiega powikłaniom w postaci zmniejszenia pola widzenia i uszkodzeniu nerwu wzrokowego, które mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia wzroku. Lek nie wpływa na wielkość źrenicy ani na ostrość widzenia, może być używany także przy zaćmie bez obawy o pogorszenie ostrości wzroku z powodu zwężenia źrenicy; rozpoczyna swoje działanie w 20 minut po zakropleniu do oka, maksymalne działanie występuje po ok. 1-2 godzinach od podania a utrzymuje się do 24 godzin.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub na leki z grupy beta-blokerów (Betaloc, Bisoprolol, Coretal, Metocard, Propranolol, Sectral), podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom do ukończenia 1. roku życia; przy astmie oskrzelowej, niewydolności krążenia i ciężkich chorobach serca.

Dawkowanie: miejscowo, wg zaleceń lekarza; do worka spojówkowego; zwykle u dorosłych 2 razy dziennie po 1 kropli do oczu, po uzyskaniu poprawy można przejść na dawki 1 raz dziennie po 1 kropli. Właściwe dawkowanie dzieciom może ustalić tylko lekarz. Uwaga: jeżeli zalecono zamianę innego leku przeciw jaskrze na nowy, to należy w pierwszym dniu podawania tego leku podać oba, a od następnego dnia podawać wyłącznie nowy. Lek może być stosowany - na zlecenie okulisty - z niektórymi innymi lekami przeciw jaskrze. Uwaga: nie należy używać miękkich soczewek kontaktowych; twarde soczewki kontaktowe trzeba wyjąć przed zastosowaniem kropli i założyć je ponownie po 15 minutach od zakroplenia.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy łagodne podrażnienia gałki ocznej; długotrwałe podawanie bez kontroli okulistycznej może spowodować zaburzenie wydzielania łez i bardzo dokuczliwe objawy tzw. suchego oka. U niektórych chorych występuje niewielkie zwolnienie czynności serca, skurcz oskrzeli, skórne odczyny alergiczne.

Inne leki z tej grupy: Cusimolol 0,5%; Nyolol 0,1% Gel; Oftan-Timolol; Oftensin, Timo-comod 0,25%, 0,5%; Timohexal 0,1%, 0,25%, 0,5%; Timolol-POS 0,25%, 0,5%; Timoptic 0,25%, 0,5%; Timoptic XE 0,25%, 0,5%; Timo-Stulln 0,25%, UD, 0,5% UD.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl