Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

JUVIT D3

Nazwa handlowa leku: JUVIT D3

Nazwa polska leku: WITAMINA D3, CHOLEKALCYFEROL

Nazwa międzynarodowa leku: Colecalciferolum

Nazwa anglojęzyczna leku: COLECALCIFEROL

Postaci leku: Juvit D3 - krople doustne 20000 j.m./ml.

Wizytówka leku: Witamina.

Dostępność: Rp

Zalecany: w leczeniu i zapobieganiu niedoborom witamniy D, w leczeniu i zapobieganiu krzywicy u dzieci, w tężyczce, w osteomalacji (rozmiękaniu kości), w osteoporozie (zrzeszotnieniu kości), szczególnie po długotrwałym stosowaniu hormonów steroidowych (np. Encortonu), przy niedoczynności przytarczyc i rzekomej niedoczynności przytarczyc.

Działanie: jest aktywnym czynnikiem przeciwkrzywiczym, reguluje wchłanianie, przyswajanie, wbudowywanie do kości i wydalanie wapnia oraz fosforu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią - tylko po konsultacji z lekarzem, niemowlętom przez 3 pierwsze tygodnie życia. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to nadmiar witaminy D, nadmiar wapnia w surowicy krwi i w moczu, ostra niewydolność nerek, sarkoidoza.

Współdziałanie: leki moczopędne tiazydowe (np. Hydrochlorothiazidum, Clopamid, Tertensif, Tialorid) zwiększają ryzyko osiągnięcia nadmiaru wapnia we krwi, nie wolno podawać z innymi preparatami witaminy D; leki przeciwpadaczkowe: fenytoina (Epanutin, Phenytoinum), fenobarbital (Luminalum), prymidon (Mizodin) oraz cholestyramina (Questran, Vasosan) i ryfampicyna (Rifamazid, Rifampicin) osłabiają skuteczność witaminy D. Stosowana z glikozydami nasercowymi (np. Bemecor, Digoxin, Talusin, Cardiol, Convafort, Neocardina), może nasilać ich toksyczne działanie.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle zapobiegawczo - niemowlęta donoszone, dobrze pielęgnowane, korzystające ze spacerów, powyżej 2 tygodnia życia do ukonczenia 1 roku życia - 590 j.m. (1 kropla) dziennie. Niemowlęta przedwcześnie urodzone, z niską wagą urodzeniową, bliźnięta, niemowlęta przebywające w złych warunkach życiowych - 590-1180 j.m. (1-2 krople) dziennie. Dorośli zapobiegawczo - 590-1180 j.m. (1-2 krople) na dobę. Dawkowanie lecznicze z powodu znacznych skutków ubocznych przy niewłaściwym zaleceniu może ustalić tylko lekarz indywidualnie. Krople należy przechowywać w lodówce.

Możliwe skutki uboczne: stosowanie wysokich dawek witaminy D3 powoduje uwalnianie się wapnia z kości i zwiększenie się jego ilości w surowicy krwi, wapń odkłada się wówczas w tkankach miękkich, takich jak naczynia krwionośne, serce, płuca, skóra a szczególnie jest to niebezpieczne przy odkładaniu się wapnia w nerkach (może doprowadzić do niewydolności nerek i nadciśnienia).

Objawy przedawkowania: bezpośrednie objawy znacznego przedawkowania obejmują: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, takie jak osłabienie łaknienia, nudności, wymioty, biegunka, a także znużenie i ospałość, zmniejszenie masy ciała, obfite pocenie się, nadmierne oddawanie mo

Inne leki z tej grupy: Devikap, Juvit D3, Videtrin, Vigantol, Vigantoletten 500, Vigantoletten 1000.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat