Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

AMIOKORDIN

Nazwa handlowa leku: AMIOKORDIN

Nazwa polska leku: AMIODARON

Nazwa międzynarodowa leku: Amiodaronum / Amiodaroni hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: AMIODARONE

Postaci leku: Amiokordin - tabletki 200 mg.

Wizytówka leku: Lek stosowany w niemiarowości pracy serca (lek antyarytmiczny).

Dostępność: Rp

Zalecany: w zaburzeniach rytmu pracy serca pochodzenia nadkomorowego i komorowego, w zapobieganiu migotaniu przedsionków i częstoskurczowi komorowemu. Z reguły lek stosowany jest po próbach leczenia innymi lekami antyarytmicznymi o mniejszych skutkach ubocznych.

Działanie: zmniejsza pobudliwość mięśnia serca na bodźce elektryczne (mikroprądy komórkowe), które wytwarzane są w przedsionkach serca i wywołują skurcze serca. Amiodaron hamuje przewodzenie ich z przedsionków do komór, jeżeli wytwarzane są zbyt często. Lek wydłuża okres niewrażliwości mięśnia serca na pobudzenia elektryczne, który występuje po każdym skurczu serca. Powyższe właściwości leku prowadzą do zahamowania wytwarzania lub rozchodzenia się niepożądanych, chorobowych pobudzeń, które skutkują nierytmiczną pracą serca. Lek ułatwia przepływ krwi przez naczynia krwionośne (w tym również przez naczynia wieńcowe, odżywiające mięsień serca) oraz powoduje zwolnienie procesów przemiany materii w mięśniu sercowym i zmniejsza jego zapotrzebowanie na tlen. Działanie to jest szczególnie korzystne w chorobie wieńcowej, której istotą jest niedotlenienie mięśnia serca.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek oraz na jod, podczas ciąży i karmienia piersią; przy chorobach tarczycy. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to zwolniona czynność serca, zaburzenia przewodzenia (rozchodzenia się bodźców elektrycznych w obrębie serca), takie jak blok zatokowo-przedsionkowy, blok przedsionkowo-komorowy, blok odnóg pęczka Hisa; ponadto niedobór potasu w surowicy krwi oraz porfiria.

Współdziałanie: nasila niepożądane działania (osłabiające siłę mięśnia serca) leków blokujących beta-receptory w sercu (np. Betaloc, Bisoprolol, Coretal, Metocard, Propranolol, Sectral) i leków tzw. antagonistów wapnia (Adalat, Cordafen, Corinfar, Isoptin, Lekoptin, Nifedipine). Preparat zwiększa siłę działania doustnych leków przeciwzakrzepowych (np. Acenocoumarol, Sintromu, Syncumar) i glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox). Nie należy łączyć preparatu z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle przez 8-10 dni 0,6-1,2 g (3-6 tabletek) na dobę w 3-4 dawkach po lub w czasie posiłku; dawka podtrzymująca wynosi 0,2-0,4 g (1-2 tabletki) na dobę 1-2 razy dziennie. Uwaga: podczas leczenia nie należy przebywać na słońcu. Podczas długotrwałego leczenia wskazana jest kontrola okulistyczna.

Możliwe skutki uboczne: długotrwałe leczenie może spowodować wystąpienie żółtawobrązowych złogów w rogówce, czasami występuje przy tym zaburzenie widzenia w postaci kolorowej aureoli. Niekiedy występują zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego, takie jak nudności, a wyjątkowo - metaliczny smak w ustach lub wymioty; nacieki płucne, zwłóknienie płuc, uszkodzenie wątroby, zmniejszenie ilości płytek krwi. Sporadycznie występują alergiczne odczyny skórne lub bóle głowy, zawroty głowy, bezsenność, zmęczenie lub zaburzenia neurologiczne, takie jak zmienione napięcie mięśni i ruchy mimowolne; czasami występuje nadwrażliwość na światło objawiająca się niebieskoszarym przebarwieniem skóry od przebywania na słońcu. Wszystkie objawy ustępują po przerwaniu leczenia. Uwaga: przy dużych dawkach, szczególnie u osób starszych i leczonych glikozydami naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox) może wystąpić znaczne zwolnienie czynności serca oraz zaburzenia rozchodzenia się bodźca elektrycznego w sercu. Lek może zaburzyć czynność tarczycy - spowodować jej nadczynność lub niedoczynność.

Inne leki z tej grupy: Amiokordin, Cordarone, Opacorden, Sedacoron.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat